علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 1171
لزوم توسعه اختیار برای نسل جدید
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۴
 
باید برای نسل جوان «توسعه اختیار» ایجاد بشود. ندیدم در جایی هستی شناسی اختیار مورد بحث قرار بگیرد، غیر از ادبیات استاد خودمان، ایشان هستی شناسی اختیار را تئوریزه کردند، اگر نتوانیم اختیار را تئوریزه کنیم، نمی توانیم در عرصه اجتماعی توسعه اختیار را بر محور هستی شناسی خودمان تبیین کنیم. انقلاب اسلامی برای نسل قبل توسعه اختیار ایجاد کرد و احساس هویت کردند. این احساس هویت باعث شد که کار بزرگی انجام بشود.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی، آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری رئیس فرهنگستان علوم اسلامی شامگاه چهارشنبه ۱۳ آذرماه در جمع شرکت‌کنندگان در نخستین همایش ملی اصحاب اندیشه، با اشاره به اهمیت بیانیه گام دوم اظهار داشت: این بیانیه می‌تواند مانند یک منشور فکری نیروهایی که آتش به اختیار و از رویش‌های انقلاب هستند و ظرفیت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی را دارند را به یک انسجام و همفکری برساند.

وی افزود: نیروهایی را که رهبر انقلاب آنها را به نحو آتش به اختیار فعال کرده‌اند باید به یک هماهنگی فکری برسند و اگر قرار باشد هرکدام از زاویه دید خود به مساله بپردازند، یک ناهماهنگی در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها ایجاد خواهد شد و به نظر می‌رسد بیانیه گام دوم می‌تواند این انسجام فکری را ایجاد کند و نگاه همه ما را به ظرفیت انقلاب اسلامی و راهی که در پیش داریم روشن کند و در واقع یک نوع نقشه راه فکری را به ما ارائه می‌کند.

نماینده مردم البرز در مجلس خبرگان به موضوع تئوریزه کردن بیانیه گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت: این بیانیه مبتنی بر یک نظام اندیشه‌ای قوی و بنیادی است که انقلاب اسلامی را در مقابل رنسانس و ایجاد یک راه جدید در مقابل بشریت و همچنین موضوع فروپاشیدن قطب لیبرال دموکراسی مطرح کرده و این موارد را بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در مقیاس جهانی می‌داند.

وی افزود: اگر ما در مقام برداشتن گام دوم انقلاب هستیم باید قدم‌هایمان در همان مقیاس گام اول باشد بدین معنا که اگر ما گام اول را در مقیاس انقلاب در جامعه جهانی و در مقابل رنسانس مطرح می‌کنیم و قرار است یک دگرگونی در جامعه جهانی ایجاد کند و نوع دیگر از زیستن را ارائه دهد بنابراین باید در مرحله دوم نیز باید در همین مقیاس گام برداریم و بیانیه گام دوم هدفش تعریف این مقیاس و ارائه نقشه راه برای رسیدن به آن است.

آیت‌الله میرباقری در بخش دیگر سخنان خود به موضوع دولت‌سازی و حاکمیت دینی اشاره کرد و اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که رقبای ما همان رقبای قبلی هستند و این طور نیست که ما در خلاء حرکت کنیم؛ تمدن رقیبی وجود دارد که تمام تلاشش این است که انقلاب اسلامی را در مرحله دوم استحاله کرده و اجازه ندهد تا انقلاب اسلامی بتواند ساختارها را تغییر دهد و این حرکت جهانی که در مقابل ما وجود دارد دنباله‌هایی در دنیای اسلام و در داخل کشور خودمان دارد و البته این موضوع در گام اول نیز وجود داشت.

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با تاکید بر اینکه حرکت به سمت حکومت جهانی اسلام محور بقای انقلاب اسلامی است، اظهار داشت: هم محو انقلاب اسلامی بر اثر گسترش حکومت جهانی غرب است و هم گسترش انقلاب اسلامی به این است که ما یک حکومت جهانی طراحی کنیم و اگر قرار باشد چنین اتفاقی روی دهد باید نظام ما در مقیاس جهانی انقلابی بماند چراکه این انقلاب جوششی از عمق وجود مومنین ایجاد کرده و انتظارات را رفعت داده به گونه‌ای که این انتظارات با ساختارهای ملی و جهانی چالش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: اگر از ابتدا انقلابی براساس ساختارهای ملی ایجاد شود این انقلاب در آینده ظرفیت چالش با ساختارهای جهانی را نخواهد داشت؛ ظرفیت انقلاب اسلامی از همان اول برعلیه کل حاکمیت جهان ایجاد شده که ادامه آن در مقیاس ملی مبارزه با نظام استبدادی و تحت سلطه پهلوی شده است و در گام دوم نیز به همین صورت باید جوشش‌های انقلابی ایجاد شود و این جوشش‌های انقلابی برای تغییر ساختارهای برآمده از نظام جهانی محفوظ بماند.

آیت‌الله میرباقری با اشاره به اینکه نفوذ دشمن به سیستم تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی اشاره کرد: ظرفیت انقلاب اسلامی باید به حدی باشد که با وجود نفوذ حرکت خود را ادامه دهد و اگر قرار باشد در اثر نفوذ شکست بخوریم این بدین معناست که انقلاب ظرفیت ماندگاری ندارد و در این مرحله حتما باید شفاف‌سازی در تصمیم‌سازی داشته باشیم.

وی افزود: در چهل سال اخیر نیز جریانی در کشور تصمیم‌سازی می‌کند و بحران‌ها و چالش‌های بزرگی نیز برای کشور ایجاد کرده‌اند اما چون شفافیت در تصمیم‌سازی نبوده آنها همیشه طلبکار امام و پیغمبر و اهل بیت و ولی فقیه بوده‌اند و از طرفی چهره اپوزوسیون به خود می‌گیرند که در همین وقایع اخیر و گلایه‌مندی‌هایی که پس از سهمیه‌بندی بنزین پیش آمد موضوع عدم‌شفافیت تصمیم‌سازی آشکار بود.

آیت الله میرباقری با بیان اینکه انقلاب اسلامی برای اختیار مردم ایجاد توسعه کرد، بیان داشت:« باید برای نسل جوان «توسعه اختیار» ایجاد بشود. ندیدم در جایی هستی شناسی اختیار مورد بحث قرار بگیرد، غیر از ادبیات استاد خودمان، ایشان هستی شناسی اختیار را تئوریزه کردند، اگر نتوانیم اختیار را تئوریزه کنیم، نمی توانیم  در عرصه اجتماعی  توسعه اختیار را بر محور هستی شناسی خودمان تبیین کنیم. انقلاب اسلامی برای نسل قبل توسعه اختیار ایجاد کرد و احساس هویت کردند. این احساس هویت باعث شد که کار بزرگی انجام بشود.»

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی در قسمت پایانی سخنان خود با تاکید بر اینکه باید نظریه عدالت را تئوریزه کرده و وارد علوم اجتماعی کنیم اظهار داشت: نسل گذشته حاضر نیست این چالش را که مساله امروز جوان انقلابی در حوزه عدالت چیست را فهم کند و ممکن است حتی آنها را متهم کنیم که تحت افکار سوسیالیستی قرار دارند و این نقطه ضعف ما است و ما نتوانستیم بین توسعه امنیت و توسعه آزادی ارتباط معناداری برقرار و ادبیات سازی کنیم و به نظر می‌رسد بیانیه گام دوم این ظرفیت را دارد که این ارتباط را ایجاد کند.

گفتنی است در پایان این برنامه از کتاب «عصر جدید؛ خوانشی از مفاهیم و راهبردهای بیانیۀ گام دوم» نوشته آیت‌الله سیدمحمدمهدی میرباقری که توسط نشر «تمدن نوین اسلامی» منتشر شده است رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark