علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 1127
گزارش
الگوی پیشرفت باید هم تراز با رقیب تمدنی ما یعنی امریکا تدوین شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۶
 
الگوی پیشرفت ایرانی- اسلامی باید هم تراز با رقیب تمدنی ما یعنی امریکا تدوین شود. در الگوی پیشرفت باید نگاه تمدنی باشد و صرفاً نگاهی منطقه ای نباشد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی در اولین جلسه هماهنگ کارگروهای فعال در امر بررسی و تبیین الگوی پیشرفت، استاد میرباقری با تاکید بر اهمیت الگوی پیشرفت افزود« الگوی پیشرفت جمهوری اسلامی باید هم تراز با رقیب تمدنی ما یعنی امریکا تدوین شود. در الگوی پیشرفت باید نگاه تمدنی باشد و نگاه صرفاً منطقه ای نباشد»***در این جلسه ابتدا حجت الاسلام غنایی معاونت فرهنگستان به ارائه کلیاتی از شکل گیری کارگروه ها و فعالیت های آنان پرداخت و به معرفی کارگروه های سه گانه پرداخت؛ گروه های اصلاح و ترمیم، کارگروه نظریه پیشرفت و کارگروه گفتمان سازی، که آقایان استاد رضایی، ،آقای مهدیزاده و آقای مظفری مسئولیت کارگروه های گفته شده را برعهده خواهند داشت.

در ادامه حجت الاسلام حسین مهدیزاده به گزارشی از روند کاری که در مورد نظریه انجام شده است پرداختند، وی بیان داشت:« رهبر معظم انقلاب در دو دهه گذشته با دغدغه ایجاد قاعده مندی و هماهنگی در حرکت انقلاب اسلامی، تمام سعی خود را کرده اند که هماهنگ و آینده نگرانه «حرکت کردن» را به جامعه بیاموزد، ایشان در این فرآیند عقلانیت اجتماعی ایران اسلامی را ابتدا از موضوع نهضت نرم افزاری آغاز نموده و سپس در تفصیل گفتمان، حوزه های فقاهتی را به تولید فقه حکومتی، دانشگاه و علوم عقلی را به تولید علم بومی و سپس علم دینی و نظام حاکمیت را به تولید الگوی پیشرفت دعوت کرده اند.» وی نیز در ادامه چگونگی روند کاری کارگروه نظریه اجتماعی را مختصراً تبیین نمود.

حجت الاسلام حسن کربلایی نیز به عنوان دبیر کارگروه اصلاح و ارتقاء سند الگوی پیشرفت بیان داشت:« این کارگروه در دو نگاه کلان و خرد به سند الگوی پیشرفت فعالیت خواهد داشت. در نگاه کلان به بررسی نسبت ها و اوزان مفاهیم موجود در سند اقدام می گردد که نیازمند ایجاد مدلی برای تحلیل آن خواهیم بود. البته از آنجایی که تفکر فرهنگستان علوم اسلامی در این قسمت مزیت نسبی دارد، اولویت فعالیت های کارگروه نیز این قسمت خواهد بود. در نگاه خرد به بررسی عناصر واجزای سند الگوی پیشرفت اقدام می گردد و کارگروه سعی می کند که بر اساس مدل ایجاد شده به اصلاح و بهینه سند الگوی اقدام نماید.»

سایر اساتید و پژوهشگران حاضر در جلسه نیز به برخی نکات علمی واجرایی برای رسیدن به اهداف مد نظر پرداختند.

در انتها آیت الله میرباقری ضمن تشکر از جدیت و پی گیری پژوهشگران، بر چابکی ساماندهی کار به جهت رسیدن به هدف در زمان بندی های لازم تاکید داشته و اصلاح ساختار و برنامه را جزو ملاحظات کار برشمردند. ایشان تذکر دادند که مباحث باید در راستای سند تدوین شده باشد و مباحث نظری فرهنگستان به ادبیات سند ارائه شده هماهنگ باشد تا تفاهم بهتر صورت پذیرد. ضمناً ایشان تحلیل روند رسیدن به این سند را نیز از مسائل مهم قابل پیگیری دانستند که در روند اصلاح و ارتقاء باید مد نظر باشد.

ریاست فرهنگستان علوم اسلامی با توجه به اهمیت سندالگوی پیشرفت برای حرکت روبه رشد انقلاب اسلامی، افزود« الگوی پیشرفت ایرانی- اسلامی باید هم تراز با رقیب تمدنی ما یعنی امریکا تدوین شود. در الگوی پیشرفت باید نگاه تمدنی باشد و صرفاً نگاهی منطقه ای نباشد.»
Share/Save/Bookmark