علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 1177
مدرسه آزاد فرهنگستان علوم اسلامی برگزار می کند:
دوره کوتاه مدت آموزشی ـ مطالعاتی «طرح فکری»
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۳
 
مدیریت آموزش فرهنگستان اقدام به برگزاری دوره ای با نام «طرح فکری» نموده است علاقه مندان می توانند طبق توضیحات ذیل در این دوره شرکت کنند:
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی،مدیریت آموزش فرهنگستان اقدام به برگزاری دوره ای با نام «طرح فکری» نموده است علاقه مندان می توانند طبق توضیحات ذیل در این دوره شرکت کنند:
***با توجه به درخواست های مکرر علاقه مندان به آشنایی با اندیشه فرهنگستان علوم اسلامی و رسالت ذاتی و طبیعی هر مجموعه فکری در معرفی ایده و دستاوردهای علمی و پژوهشی خود جهت گفتمان سازی، تربیت نیروی انسانی مورد نیاز و زمینه سازی اصلاح و تکمیل اندیشه ها، دوره کوتاه مدت آموزشی ـ مطالعاتی «طرح فکری» توسط مدرسه آزاد فرهنگستان علوم اسلامی طراحی شده است.

تأکید بر کار مطالعاتی و کارگاهی، استفاده از اساتید جوان و مطلع از مباحث تطبیقی حوزه های مختلف، تأکید بر استفاده از منابع و کتب مکتوب، توجه به مباحث جاری و روز حوزه اندیشه و توجه به کلیت اندیشه و سعی در انتقال چارچوب کلی نظام فکری از جمله ویژگی ها و رویکردهایی است که در طراحی این دوره مدنظر بوده است. در این دوره این فرصت به علاقه مندان داده می شود با کلیت مباحث و مجموعه تأملات استاد فقید سید منیرالدین حسینی الهاشمی آشنا شده تا دقیق¬تر بتوانند مسیر آموزش-ها و مطالعات تخصصی خود را در نسبت با این مجموعه انتخاب نمایند.

مجموعه سرفصل های این دوره در سه گروه اللهیات اجتماعی، اندیشه سیاسی- اجتماعی و نظریه علمی طراحی گردیده است. «فلسفه تاریخ شیعی و تاریخ انبیاء»، «حکومت جهانی و انقلاب اسلامی»، «۲۰۳۰ و حکمرانی جهانی»، «حکومت دینی و ولایت فقیه»، «هستی شناسی اجتماع و نظریه اجتماعی دینی»، «فلسفه اصول و فقه حکومتی»، «رویکردشناسی فقه حکومتی»، «رویکردشناسی علم دینی» و «روش تحقیق اسلامی» برخی از سرفصل¬هایی است که در این سه گروه به آن¬ها پرداخته خواهد شد.

دوره آموزشی ـ مطالعاتی «طرح فکری»، بصورت حضوری و در قم برگزار خواهد شد. با توجه به سرفصل ها و برنامه ریزی های صورت گرفته مدت زمان اجرای این دوره که از اسفندماه ۹۸ شروع خواهد شد، ۴ ماه به طول خواهد انجامید. دوره با تأکید بر کار مطالعاتی طراحی گردیده است در عین حال جلسات و کارگاه هایی با حضور اساتید جهت انتقال و تبیین بهتر مطالب و پاسخ به اشکالات و ابهامات مباحث پیش¬بینی گردیده است. این جلسات و کارگاه ها هرهفته در یکی از روزهای چهارشنبه یا پنج شنبه برگزار خواهد شد که حضور در این جلسات الزامی است. تأکید بر این نکته لازم است که تقریبا در طول ۴ ماه برگزاری دوره- به استثنای ماه مبارک رمضان - جلسات و کارگاه ها هر هفته برقرار خواهد بود. این دوره تحت اشراف علمی استاد سید محمد مهدی میرباقری برگزار خواهد شد. در پایان دوره نیز با توجه به حضور منظم و پیگیری و مشارکت فعال در برنامه¬ها و مباحث، گواهی پایان دوره صادر خواهد شد.

علاقه مندان جهت ثبت نام و شرکت در دوره می¬توانند مشخصات (نام و نام حانوادگی) ، شماره تلفن و میزان تحصیلات خود را به آدرس @tarh_fekri در ایتا یا بله ارسال نمایند.
Share/Save/Bookmark