علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 875
نشر تمدن نوین اسلامی منتشر کرد
گفت‌وگویی درباره مفاهیم فیزیکی و هندسی در کتابفروشی‌ها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۰
 
کتاب گفت‌وگویی درباره مفاهیم فیزیکی و هندسی «نسبیت انیشتین» که گفت‌وگویی با پرفسور فرهنگ لران است منتشر شد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، کتاب گفت‌وگویی درباره مفاهیم فیزیکی و هندسی «نسبیت انیشتین» از سوی نشر تمدن نوین اسلامی روانه بازار کتاب شد. این کتاب در واقع گفت‌و‌گو با پروفسور فرهنگ لران اصفهانی استاد تمام دانشگاه صنعتی اصفهان است.

کتاب حاضر، جلد اول از مجموعه ای است که سعی در تبیین نظریه نسبیت اینشتین و آثار آن دارد. در این مجموعه در پی آن هستیم که نسبت بین مفاهیم «فلسفی، فیزیکی و ریاضی» در این نظریه و آثار آن را تبیین کنیم تا در این بستر امکان شناخت عقاید، رویکردها و نظرات اینشتین نسبت به تحلیل چگونگی حرکت جهان هستی فراهم آید.

جلد اول این مجموعه به بررسی مفاهیم فیزیکی و هندسی نسبیت اینشتین می پردازد.
در بخش اول این کتاب به بررسی مفاهیم فیزیکی نظریه نسبیت پرداخته ایم. این بخش در چهار جلسه بررسی و تمامی جلسات فهرست گذاری شده است. مستندسازی اولیه ای نیز انجام گرفته و پارهای از افراد و مفاهیم و اصطلاحات نامأنوس،
توضیح داده شده تا این مطلب برای خواننده مبتدی نیز قابل فهم گردد. در ادامه، خلاصه نتایج جلسات در قالب جداولی ارائه شده است.

دربخش دوم این کتاب به بررسی مفاهیم هندسی نسبیت اینشتین پرداخته ایم. در این بخش، جمع بندی همه ابعاد مفاهیم ریاضی نسبیت، به طور کامل صورت نگرفته و بررسی ها به مفاهیم هندسی محدود شده است. امیدواریم در فرصتی دیگر بتوانیم این بخش را تکمیل کنیم.
این بخش در دو جلسه تقدیم میشود که مانند بخش گذشته فهرست گذاری و مستندسازی شده است. برای مستندسازی مباحث این بخش، علاوه بر تبیین مطالب موجود در کتاب، سعی شده است که فیش هایی که علت برخی از پرسش ها بوده نیز به عنوان پاورقی آورده شود تا به روشن شدن و تشریح سؤال برای مخاطب، کمک کند.

کتاب حاضر بر اساس جلسات گفت وگو تهیه شده است و ساختار و روند جلسه در آن حفظ گردیده تا فضای جلسه به خواننده منتقل شود و احتمالاتی که موجب خطا در فهم مباحث می شود معین گردد.

کتاب گفت‌وگویی درباره مفاهیم فیزیکی و هندسی «نسبیت انیشتین» در ۳۹۰ صفحه از سوی نشر تمدن نوین اسلامی به چاپ رسیده است
مولف : حسن شیخ العراقین زاده
Share/Save/Bookmark