علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 1072
آیت‌الله سید محمدمهدی میرباقری:
توسل دائم به حضرت زهرا، عامل رستگاری
برگزاری مراسم میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۰
 
به مناسبت سالروز تولد حضرت زهرا -سلام الله علیها- و روز زن، مراسمی در دفتر فرهنگستان علوم اسلامی برگزار شد که در این مراسم ضمن مولودی خوانی و مدیحه سرایی در بزرگداشت مقام اهل بیت و حضرت زهرا علیهم السلام، آیت الله سید محمدمهدی میرباقری، ریاست فرهنگستان علوم اسلامی قم، به ایراد سخن پرداخت
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، به مناسبت سالروز تولد حضرت زهرا -سلام الله علیها- و روز زن، مراسمی در دفتر فرهنگستان علوم اسلامی برگزار شد که در این مراسم ضمن مولودی خوانی و مدیحه سرایی در بزرگداشت مقام اهل بیت و حضرت زهرا علیهم السلام، آیت الله سید محمدمهدی میرباقری، ریاست فرهنگستان علوم اسلامی قم، به ایراد سخن پرداخت که گزارشی از آن ارائه می گرد.
***ریاست فرهنگستان علوم اسلامی ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا – سلام الله علیها- در مطلع سخنان خودشان با اشاره به سوره قصص و آیه «إِنَّ قارُونَ کانَ مِنْ قَوْمِ مُوسي فَبَغي عَلَيْهِمْ وَ آتَيْناهُ مِنَ الْکُنُوزِ ما إِنَّ مَفاتِحَهُ لَتَنُوأُ بِالْعُصْبَةِ أُولِي ...» و آیات بعد به داستان قارون و قضایای مربوط به آن پرداختند: « قرآن توصیه می کند مواظب باشید امکاناتی که دارید موجب فساد نشود. قارون امکاناتی که داشت را خرج تفاخر و برتری جویی می کرد و این یعنی فساد، اگر انسان به دنبال اثبات خودش باشد، فساد ایجاد می شود. در همان زمان عده ای از مردم بودند که افق نگاهشان در حد دنیا بود. دعا می کردند که ای کاش ما هم مثل قاروون بودیم. اما کسانی که نگاه مادی نداشتند، می دانستند که آنچه برای اهل ایمان خواهد ماند ارزشمندتر از داشته های قاروون است.» 

استاد میرباقری با توضیح اینکه پاداش الهی صرفا در آخرت نخواهد بود و آنچه به صابران اعطا خواهد شد در دنیا نیز محقق می شود به حادثه غزوه حنین اشاره کرده و افزود: « بعد از جنگ حنین، پیامبر تقریبا همه غنائم را به مهاجرین اعطا کردند و چیزی برای انصار نماند. انصار مدینه با سعده بن عباده که بزرگ مدینه بود، خدمت پیامبر رسیدند و به این نحوه تقسیم غنائم اعتراض کردند؛ (امام صادق فرمودند که نور این افراد گرفته شد و همین ها پایه گذار سقیفه شدند.) پیامبر میان این افراد نشست و اتفاقاتی که بعد از هجرت افتاده بود و با ایمان شدن آنها را به ایشان گوشزد کردند و فرمودند آیا این تقسیم بدی است که غنائم را مهاجران دادم و خودم با شما هستم؟!»

آیت الله میرباقری با تذکر به اینکه مومن باید امکانات داشته باشد ولی در آنها غرق نشود، افزود:«مومن احسان می کند و فساد نمی کند، ولی امکانات باعث غرق شدن غیر مومن و جهنمی شدنش می شود. اصحاب ائمه با بهره نقد نعمتهای دنیایی و به واسطه تلقی که داشتند، کنار ائمه ماندند. لکن کافر امکانات دارد ولی به رستگاری نمی رسد.

ریاست فرهنگستان علوم اسلامی در ادامه با ذکر آیه «لک الدّار الأخرة نجعلها للّذین لایریدون علوّا فی الأرض و لا فسادا و العاقبة للمتّقین» به روایاتی که ذیل این آیه آمده است پرداختند: « در ذیل این آیه از امیرالمومنین علیه السلام آمده است که فرمودند این آیه مربوط به امرا است و آنها با داشتن جایگاه و مقام باید مواظب باشند که برتری جو نباشند. در جایی دیگر با توسعه معنای آیه حضرت فرمودند که اگر حتی دنبال این باشید که بند کفشتان بهتر از دیگران باشد، به همین اندازه از دار الاخره محروم می شوید... بنابراین شیطان به دنبال حبس ما در دار دنیاست ولی ائمه می خواهند ما را به درالاخره برسانند.»

استاد میرباقری در ادامه این نکته را بسط دادند که برای رسیدن به امام و دارالاخره باید دنبال امر امام باشیم و با اشاره به کاری که یکی از عرفا انجام داده بودند و از قم برای تیمار اسب روضه خوانی چند روزی به شهری دیگر رفتند بیان داشت:« ما اگر بخواهیم دنبال دارالاخره باشیم باید امر امام را انجام دهیم.نباید برای امام شرط گذاشت و البته در همین دنیا هم دنبال پاداش باشیم. تلقی کردن محیط ولایت در همین دنیا باید اتفاق بیفتد. امام خورشیدی است که دنیا را نورانی کرده ولی کسی دستش به امام نمی رسد. مقام امام رفیع است ولی با تمام وجود به دنبال دستگیری از مردم هستند.»

وی در ادامه به مقام حضرت زهرا سلام الله علیها، پرداخته و بیان داشت:« وجود حضرت زهرا سلام الله علیها، به دنیا آمده است تا ما را به امام متصل کند و ما دائما باید به ایشان توجه داشته باشیم. مصائبی که ایشان تحمل کردند را حتی ابراهیم خلیل هم توان تحملش را نداشت. البته این بلایا ما را هم خواهد گرفت، ولی اگر کنار حضرت زهرا سلام الله علیها ماندیم به سلامت عبور خواهیم کرد. آنانی که دنبال دنیا هستند هم سختی می کشند ولی برای خدا نیست و ثمره ماندگار ندارد.»

در انتها آیت الله میرباقری، راه مقابله با مشکلات دنیا را نه در فرار از مشکلات بلکه بزرگتر شدن روح دانسته و توصیه هایی کوتاه به خانواده های کارکنان فرهنگستان در زمینه همراهی با همسرانشان ارائه دادند.
Share/Save/Bookmark