علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
 
کد مطلب: 539
کتاب نظریه بنیادین در مناسبات دین و فرهنگ؛ اثر علیرضا پیروزمند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۴
 
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند در کتاب "نظریه بنیادین در مناسبات دین و فرهنگ" به واکاوی رابطه دو موضوع مهم و سرنوشت‏ ساز یعنی دین و در چهار فصل «دین شناسی»، «فرهنگ شناسی»، «نسبت دین و فرهنگ» و «سطح گستره فرهنگ» به تبیین مناسبات دین و فرهنگ می پردازد.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، حجت الاسلام والمسلمین علیرضا پیروزمند در کتاب "نظریه بنیادین در مناسبات دین و فرهنگ" به واکاوی رابطه دو موضوع مهم و سرنوشت‏ ساز یعنی دین و فرهنگ می‏ پردازد. در طول تاریخ بشر، دین وجود داشته و به زندگی بشر معنا و جهت داده است. صرف نظر از دین و نقشی که بر جای گذاشته و می‏ گذارد، بشر از دیر زمان با فرهنگ زیست کرده ‏است؛ هر چه زندگی اجتماعی پیچیده‏ تر و به سایر جوامع وابسته ‏تر شده است، نقش فرهنگ در زندگی، خود را بیشتر نشان داده است؛ چرا که فرهنگ، کارکردی مشابه دین را بر جای می‏ گذارد و هویت‏ ساز است.

مسأله اصلی پژوهش عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم، چگونگی دستیابی به نظریه ‏ای بنیادی در نسبت مطلوب دین و فرهنگ است. از آنجا
دین محور فرهنگ‏ سازی است و تغییرات فرهنگ در سطوح مختلف باید تحت جاذبه تعالیم دین رقم بخورد.
که فرهنگ، واسطۀ جریان دین در عینیت زندگی فردی و اجتماعی است، تصمیم‏ گیری نسبت به مسایل کلان فرهنگی از یک‏سو و چگونگی ارتقاء دینداری در جامعه از سوی دیگر به تحلیل نسبت دین و فرهنگ وابسته شده است.

فرضیه مورد ادعا این است که نه تنها دین محصول فرهنگ نیست، بلکه قلمداد کردن آن به عنوان یکی از عوامل فرهنگ ‏ساز نیز فروکاستن نقش دین است؛ دین محور فرهنگ‏ سازی است و تغییرات فرهنگ در سطوح مختلف باید تحت جاذبه تعالیم دین رقم بخورد. دین علاوه بر فرهنگ عمومی، در لایه فرهنگ تخصصی و فرهنگ بنیادی نیز محوریت دارد.

این کتاب در چهار فصل «دین شناسی»، «فرهنگ شناسی»، «نسبت دین و فرهنگ» و «سطح گستره فرهنگ» به تبیین مناسبات دین و فرهنگ می پردازد.

چاپ اول کتاب «نظریه بنیادین در مناسبات دین و فرهنگ»، در ۴۲۱ صفحه، قطع رقعی، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۱۰۰۰ تومان عرضه شده است.

این کتاب دومین کار مشترک "مرکز پژوهشی روش علوم و تحقیقات اسلامی منیر" و "پژوهشگاه فرهنگ و معارف اسلامی" و "دفتر نشر معارف" است و پیش از این کتاب «نسبت اخلاق و فناوری اطلاعات» اثر حجت الاسلام و المسلمین سید محمدمهدی میرباقری، رئیس فرهنگستان علوم اسلامی قم از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده بود.
Share/Save/Bookmark