علم دینی
آنچه در این پرونده میخوانید دیدگاه صاحب نظران فرهنگستان علوم اسلامی قم در رابطه ی دین و علم می باشد.
 
 
 
کد مطلب: 458
۱
مبانی نظری روش طبقه بندی علوم
درس گفتارهایی از حجت الاسلام و المسلمین سید محمدمهدی میرباقری
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۵:۰۶
 
کتاب «مبانی نظری روش طبقه بندی علوم» درس گفتارهایی از استاد معظم حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری پیرامون "فلسفه تطبیقی" است که در جمع برخی از علاقمندان این مباحث، به صورت آموزشی ـ پژوهشی در سالهای ۷۲ ـ ۷۳ تحت عنوان «روش طبقه بندی علوم» ارائه گردیده است.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرهنگستان علوم اسلامی قم، کتاب «مبانی نظری روش طبقه بندی علوم» درس گفتارهایی از استاد معظم حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی میرباقری پیرامون "فلسفه تطبیقی" است که در جمع برخی از علاقمندان این مباحث، به صورت آموزشی ـ پژوهشی در سالهای ۷۲ ـ ۷۳ تحت عنوان «روش طبقه بندی علوم» ارائه گردیده است.

موضوع اصلی بحث در این درس گفتار شیوه های «طبقه بندی امور» می باشد كه بحث «طبقه بندی علوم» هم زیر مجموعه همین مبحث قرار می گیرد. از آن جا كه هر گونه دسته بندی و طبقه بندی نیازمند مبنایی می باشد تا طبقه بندی، متناسب با «ظرفیت» و «جهت» مناسب با آن مبنا صورت گیرد؛ لذا ابتدا شیوه های موجود در طبقه بندی، مطرح شده و سپس معلوم گردیده كه این شیوه ها بر اساس کدام مبانی، به طبقه بندی امور پرداخته اند. پس از آن اشكالات و نواقص این شیوه ها از نظر «مبنا» و «بنا» طرح شده و در نهایت، شیوه مطلوب و مختار ذكر گردیده است.

بررسی روش طبقه بندی علوم برمبنای اصالت ماهیت، اصالت وجود و نظام ولایت بخش اصلی این درس گفتار را تشکیل داده است. در این درس گفتار همچنین به مباحثی مانند: «نظریة کشف» در مبحث «علم»، مقوله «حرکت» براساس مبانی مختلف، مبحث «علیت» بر اساس مبانی مختلف، تعریف علم به کشف براساس مبنای اصالت ماهیت، تعریف علم بر مبنای نظام فاعلیت، مکانیزم پیدایش علم و جامعه شناسی علم پرداخته شده است.
Share/Save/Bookmark
 


yamin
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۸-۲۵ ۲۱:۴۹:۰۲
با عرض سلام
این کتاب را چگونه می توان تهیه نمود؟ (273)